KOLIKO DUGO VRIJEDI ČLANSKA ISKAZNICA?

Članska iskaznica vrijedi sve vrijeme dok je učenik redovni polaznik srednje škole, a jedina obveza učenika je da svake nove školske godine donese svoju člansku iskaznicu i potvrdu o redovnom pohađanju škole za tekuću školsku godinu na produženje.

Učlanjenje i produženje članskih iskaznica Učenički servis obavlja tijekom cijele godine.

IZRADA ČLANSKE ISKAZNICE

Nakon učlanjenja  u Učenički servis članska iskaznica se šalje zajedno s ugovorima o povremenom radu, na adresu poslodavca kod koga će učenik raditi ili u tajništvu Škole.

Izrada članske iskaznice se naplaćuje samo kod prvog izdavanja, a vrijedi tijekom obrazovanja učenika!

Članska iskaznica vrijedi sve dok je učenik redoviti polaznik srednje škole. Početkom nove školske godine učenici moraju dostaviti potvrdu  o statusu redovnog učenika srednje škole radi produženja statusa – članstva u Učeničkom servisu.

ŠTO AKO SE IZGUBI ČLANSKA ISKAZNICA?

Ako učenik izgubi člansku iskaznicu potrebno je na propisani način dostaviti u Učenički servis scan ili original potvrde škole o statusu redovnog učenika i scan osobnog dokumenta kako bi mu se izradio duplikat iskaznice.

TKO SE NE MOŽE UČLANITI U UČENIČKI SERVIS?

• učenici koji polaze večernje škole, dokvalifikacije, prekvalifikacije i dopisne

škole,

• učenici čije srednjoškolske ustanove nemaju potpisan sporazum s Učeničkim servisom.

OSIGURANJE UČENIKA

Učenici su osigurani od posljedica nesreće na radu i profesionalnog oboljenja kao osobe osigurane u posebnim okolnostima odnosno riječ je o obveznom osiguranju sukladno slijedećim propisima:

• Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju - za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti (temeljem prijave/odjave koju posrednik (škola) dostavlja Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje)
  • Zakon o mirovinskom osiguranju - za slučaj smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost te djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalih zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

KOLIKA JE PROVIZIJA POSREDNIKA (UČENIČKI SERVIS) KOD ISPLATE ZARADE?

Provizija je 10 % od neto zarade, ali se ista ne naplaćuje od učenikove zarade nego od poslodavca temeljem računa kojeg mu Učenički servis ispostavlja, a u kojem je neto zarada učenika uvećana za proviziju (10%) i obvezne doprinose (5,5%).

DA LI OTVORITI ŽIRO ILI TEKUĆI RAČUN?

Učenici mogu otvoriti žiro ili tekući račun u bilo kojoj od banaka, važno je da račun ima IBAN konstrukciju na koji mogu plaćati pravne osobe. Ukoliko je učenik maloljetan u banci kod otvaranja računa na njegovo ime treba biti prisutan i roditelj kao zakonski zastupnik.

KOLIKI JE IZNOS SATNICE ZA RAD UČENIKA?

Satnicu učenik dogovara s poslodavcem, a utvrđuje se ugovorom o povremenom radu redovitog učenika koji sklapaju maloljetni redoviti učenik uz supotpis zakonskog zastupnika ili skrbnika i naručitelja posla.