POSJETA AKUMULACIJI BUTONIGA, ISTARSKOM VODOVODU I TVORNICI AUTO DIJELOVA „CIMOS“ BUZET
Autor: Dalibor Pašić, 30. 3. 2023.

Učenici zanimanja Instalateri kućnih instalacija i Automehatroničari razred 2d i 3d sudjelovali su 21.03.2023. godine na stručnom posjetu pod vodstvom trojice nastavnika Gospodarske škole - Saše Stikovića, Roberta Zornade i Josipa Cicvarića. Uz tri nastavnika na izlet je išlo 30 učenika. U sklopu izleta posjetili su Akumulaciju Butoniga, Istarski vodovod i Tvornicu auto dijelova Cimos u Buzetu.

Akumulacija Butoniga smještena je na istoimenoj glavnoj lijevo obalnoj pritoci rijeke Mirne, nizvodno od mjesta gdje se sastaju njezina tri glavna bujična ogranka: Butoniga, Dragućki i Račički potok. Slijev se proteže na nadmorskim visinama između 40 i 500 m n.m. Površina slijeva do pregradnog profila iznosi 73 km2, a površina vodnog lica akumulacije pri normalnom usporu tj. na koti preljeva iznosi 2,45 km2 . Obujam izgrađene akumulacije do kote praga preljeva (41.00 m.n.m.) iznosi 19,7 milijuna m3, od čega na prostor za prihvat nanosa otpada 2,2 milijuna m3. Najveća dubina od kote preljeva do dna iznosi 16 m. Akumulacija Butoniga je izgrađena kao višenamjenski objekt sa dvije osnovne namjene, a to su vodoopskrba i obrana od štetnog djelovanja vode u smislu zadržavanja vodnih valova.

U prosjeku se godišnje iz akumulacije crpilo 850.000 m3 vode. Taj način korištenja vode iz akumulacije Butoniga odvijalo se do dovršetka izgradnje prve faze uređaja za kondicioniranje vode Butoniga i njegovog puštanja u rad 2002 godine.

Kapacitet uređaja za kondicioniranje vode Butoniga je 1000 l/s. Proces kondicioniranja vode projektiran je sa svim potrebnim procesnim stupnjevima za optimalno pročišćavanja vode iz površinskog izvorišta. Proces kondicioniranja sastoji se od slijedećih faza:

• Predtretman koji obuhvaća predozoniranje, koagulaciju, flokulaciju i flotaciju
  • brzu filtraciju
  • glavno ozoniranje
  • sporu filtraciju
  • dezinfekciju i korekciju pH vrijednosti

Nakon procesa kondicioniranja zdravstveno ispravna voda za ljudsku potrošnju ulazi u distribucijski sustav putem kojeg se voda iz sustava Butoniga, distribuira prema potrošačima na područje PJ Pazin, PJ Poreč, PJ Rovinj te prema potrošačima na distribucijskom području Vodovoda Pula.

Istarski vodovod, čije je sjedište u Buzetu, djeluje na pet lokacija odvojenih poslovnih jedinica u Bujama, Buzetu, Pazinu, Poreču i Rovinju i šest ispostava (Karojba, Kaštelir, Novigrad, Umag, Vrsar i Žminj), a proizvodnja vode odvija se u radnim jedinicama smještenima u blizini tri izvora odakle se crpi voda: Sveti Ivan, Gradole i Bulaž te akumulacijsko jezero Butoniga. Uz osnovnu djelatnost javne vodoopskrbe – sakupljanje, pročišćavanje i distribuciju vode, Društvo je registrirano i za: ispitivanje zdravstvene ispravnosti vode za piće za vlastite potrebe, izvođenje vodovodnih priključaka, umjeravanje vodomjera te proizvodnju energije za vlastite potrebe.

Tvrtka P.P.C. Buzet d.o.o. razvojni je dobavljač dijelova i sklopova za automobilsku industriju i to za svjetske poznate proizvođače automobila - PSA, BMW, AUDI, FORD, TOYOTA, HONEYWELL, EATON, OPEL. Gotovo svi proizvodi tvrtke namijenjeni su za prvu ugradnju te se oni direktno isporučuju proizvođačima automobila. Isporuke su koncipirane „JUST IN TIME“ prema dnevnim, tjednim i mjesečnim narudžbama kupca na pedesetak lokacija širom Europe i Svijeta.

Tvrtka udovoljava strogim zahtjevima kvalitete, očuvanja okoliša te brigom za zaposlene i zadovoljava potpunu kvalitetu i posjeduje certifikate:

• ISO-TS 16949-2002
  • ISO 14001
  • OHSAS 18001
  • Q1 AWARD (FORD).

Glavne tehnologije koje se izvode u tvrtci su: tlačno lijevanje aluminija, gravitaciono lijevanje aluminija, niskotlačno lijevanje aluminija, mehanička obrada odvajanjem čestica, površinska zaštita,termička obrada i montaža. Navedene tehnologije upotrebljavaju se za proizvodnju slijedećih dijelova automobilskih dijelova: kućišta turbokompresora, nosači motora, pedalni sklop, kućišta uljnog filtera, kućišta pumpi za vodu, razne osovine za mjenjače i cijevi za ojačanje karoserija.

Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu i  svaki posjetitelj je dobio na korištenje žutu kutu. Također učenici su upoznali važnost poštivanja zaštite na radu, čuvanja zdravlja i zdrave čovjekove okoline koja će omogućiti obavljanje poslova u zanimanju. Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.

Fotogalerija