Posjeta tehničkom muzeju i izložbi robota
Autor: Dalibor Pašić, 25. 11. 2022.

Učenici zanimanja Tehničari za računalstvo razred 1a i 2a i učenici zanimanja Instalateri kućnih instalacija i Automehatroničari razred 3d sudjelovali su 25. 11. 2022. godine na stručnom posjetu u Zagrebu pod vodstvom dvoje  nastavnika Gospodarske škole – Manuela Žužića i Saše Stikovića. Uz dva nastavnika na izlet je išlo 47 učenika. U sklopu izleta posjetili su Tehnički muzej i Izložbu robota.

Prava povijest Tehničkoga muzeja započinje 1954. godine kada je donesena odluka o njegovu osnivanju, a 1959. Muzeju je dodijeljena današnja lokacija na Savskoj cesti 18. Idejni začetnik osnivanja Tehničkog muzeja bio je sveučilišni profesor dr. Božo Težak, kasnije dugogodišnji predsjednik Savjeta Muzeja, a realizator i prvi ravnatelj bio je Predrag Grdenić. Likovni postav izveo je arhitekt Emil Vičić. Zgradu je projektirao Marijan Haberle. 5. lipnja 2015. odlukom Skupštine Grada, Tehnički muzej u Zagrebu mijenja ime u Tehnički muzej Nikola Tesla.

Prvi odjeli Tehničkog muzeja (Transformacija energije, Prometna sredstva i Rudarstvo) otvoreni su za javnost 1963. godine, a nakon toga otvorena je zbirka Nafta (1964.), planetarij (1965.), demonstracijski kabinet Nikola Tesla (1976.), odjel Osnove poljodjelstva (1981.), odjel Vatrogastvo (1992.), apisarij (1994.), te muzeorama Zemljomjerstvo-katastar (1994.).

U muzeju su učenici pratili demonstaracijski kabinet Nikole Tesle u kojemu su mogli vidjeti atraktivne pokuse o okretnom magnestkom polju, Teslinim visokofrekventnim strujama i bežičnom prijenosu elektromagnetskih titraja, brodu s daljinskim upravljanjem, modelu Tesline turbine i aktivno sudjelovali u nekima od njih. U odjelu je Teslin transformator iz 1985. godine te replike njegovih izuma izrađene prema originalnim Teslinim nacrtima i patentnim prijavama. Nakon pogledanih demonstracija učenici su posjetili ostale odjele Tehničkog muzeja.

Robotika, kao znanost i tehnologija, iznimno je važan projekt 21. stoljeća koji je, oponašajući ljudske poslove, neodvojivi dio naše svakodnevice.

Svijet robota je najraznovrsnija izložba u regiji. Na izložbi su učenici mogli vidjeti najnoviji razvoj humanoidnih robota, skupocjene – probne – robotske igračke, transformatori, nogometna lopta na daljinski, robot za utovar, crtanje robotskih ruku, 3D printeri, originalne filmske relikvije kao što su Iron Man, R2D2, Terminator, C3PO i mnogi drugi primjeri filmskih robota. Također je bilo moguće vidjeti i životinjske robote, inovacije vezane uz digitalnu kulturu kao i robota koji hoda Marsom. Na vremenskom zidu je bio prikazan i povijest robota. Industrijska robotika predstavljena je robotskim rukama, a zanimljiv je bio i robotski pas tvrtke UNITREE s koji je sposoban izvoditi određene vratolomije. U igraćoj sobi učenici su samostalno isprobavali određene robote kroz trke po stazi, igranje nogometa, utovar i istovar robe, vožnja radnih strojeva, različite vratolomije i sl.

Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.

Fotogalerija