Posjeta nastavnika i učenika njemačke škole iz Mullheima Gospodarskoj školi Buje
Autor: Dalibor Pašić, 20. 6. 2022.

Nakon uspješne posjete dva nastavnika i  šest učenika Gospodarske škole Buje, Njemačkoj školi Georg – Kerscheusteiner – Schule Mullheim, u periodu od 28. 03. 2022. do 10. 04. 2022. godine, suradnja se nastavila posjetom dva nastavnika i pet učenika Njemačke škole našoj školi u periodu od 30. 05. 2022. do 12. 06. 2022. godine. Posjeta je realizirana kroz Erasmus + projekt, gdje je naša škola partner Njemačkoj školi u uspješnoj provedbi projekta.

Uz pomoć nastavnika Gospodarske škole, Roberta Zornade, Josipa Cicvarića i Saše Stikovića kolege iz Njemačke škole obišli su našu školu i sudjelovali u provedbi teoretske i praktične nastave u zanimanjima Automehatroničar i Instalater kućnih instalacija. Učenici su sudjelovali u nastavi Engleskog jezika i izmjenjivali iskustva sa nastave. U sklopu školskih vježbi učenici su posjetili frizerski salon i zajedno sa učenicama 2 c razreda sudjelovali u nastavi frizera gdje su gosti iz Njemačke škole bili modeli za šišanje. Također u sklopu projekta obišlo se privatne tvrtke vezane za automehaničarsku struku, auto kuće, tvrtku koja proizvodi opremu za instalatere i različite kulturne i turističke znamenitosti Istarskih gradova, škole, muzeje.

U sklopu obilaska privatnih tvrtki obišli smo različite automehaničarske servise i auto kuće, pa smo tako bili u posjeti i vidjeli djelokruge rada:

• Auto Servis Giosefin, Marija na Krasu – Automehanika, Autolimarija i Autodijagnostika
  • KRT AUTO, d.o.o.,Buje, za trgovinu, popravak i održavanje vozila
  • A & D Aleks – Diesel servis, Buje – Autoservis i auto dijelovi
  • AUTOSERVIS LPGasprom, Auto servis Umag, ugradnja auto plina, car LPG instalation, klima, car AC, car service
  • AUTO CENTAR IVKOVIĆ d.o.o., Umag, Održavanje i popravak motornih vozila
  • AUTO CENTAR KROTA, Umag, Automehanika i autoelektrika
  • Gumi Centar Čosić, Poreč – Vulkanizer, hotel za gume, brzi servis
  • AutoWill d.o.o., Poreč – Opel i Toyota salon, servis i prodaja vozila
  • Vargon, d.o.o., Rijeka – Instalacijski sustavi
  • Luka Koper
  • Tehnička škola Koper
  • Muzej torpeda Rijeka
  • Palaču šećera Rijeka.

Osim navedenih tvrtki gosti su obišli i posjetili Istarske gradove i njihove znamenitosti. Osim grada Buja i posjete Bujskoj pivovari San Servolo obilazak je obuhvatio Umag i Poreč.

Gosti su obišli i sudjelovali u mnogobrojnim zabavnim sadržajima kao što su:

• Posjeta kuglani
  • Posjeta Aquaparku Istralandia
  • Sudjelovanje u Off road vožnji
  • Posjeta adrenalin parku u Umagu.

Cilj provedbe projekta je povezivanje teoretske i praktične nastave za zanimanje Automehatroničar i provedba nastave bazirane na radu.

Razgovaralo se i o daljnjoj suradnji između regija i škola, kao i suradnji između Francuskog školskog centra i Tehničke škole Koper kao eventualno novih partnera u provedbi budućih projekata.

Gosti iz Njemačke su izrazili potporu i dobru volju za pomoć prilikom nabavke određene opreme našoj školi neophodnoj za bolje izvođenje nastavnih procesa.

Fotogalerija