Advent u Beču i Bratislavi
Autor: Ivančica Sabadin, 9. 12. 2012.

Učenici Gospodarske škole Buje imali su priliku posjetiti jedan od najljepših adventskih sajmova Europe,  u srcu Beča od 1. do 2. prosinca. Nakon osmosatne vožnje autobusom slijedio je dolazak u Beč,  panoramska vožnja Ringom i posjet  kraljevskom dvorcu Schönbrunn s prekrasnim parkom  i Gloriettom.  Noćilo se je u konfornom hotelu u Bratislavi, koji je svega pedesetak kilometara udaljen od samog Beča.

Povezuje ih rijeka Dunav (slovački Dunaj) a u toplijem dijelu godine se turistima nudi izlet brodom od glavnog grada Austrije do glavnog grada Slovačke. Bratislava je dobila ime po istoimenom dvorcu Bratislava smještenom na jednom od sedam brežuljaka  odakle seže predivan panoramski pogled na cijeli grad. Nakon razgleda Bratislave i šetnje njihovim Korzom vratili smo se u Beč i nastavili šetnju u čarobnoj predbožićnoj atmosferi: Kärtnerstrasse, za ljubitelje trgovina,  katedrala Sv. Stjepana, Hofburg. Obilazak nekih od brojnih trgovina u Mariahilferstrasse, kuća čuvenog arhitekta Hundertwassera, Opera, Parlament, Prater sa čuvenim Riesenradom, sto godina starim vrtuljkom odakle se sa šezdesetpet metara visine ima pogled na cijeli grad. Posjetili smo i ostali zapanjeni čarobnim i  najpoznatijem božićnom sajmu Christkindlmarktu  pred starom gradskom vijećnicom  gdje smo se ugrijali uz topao čaj i kušali razne tipične slastice.  Weihnachten kommt! Božić nam dolazi !  K.B.