HACKNITE 4.0 - Natjecanje CTF
Autor: Dalibor Pašić, 16. 10. 2023.

Nacionalni CERT i ove godine u listopadu obilježava Europski mjesec kibernetičke sigurnosti u sklopu kojega se provodi niz aktivnosti s ciljem podizanja razine svijesti o kibernetičkoj sigurnosti te promocija sigurnijeg korištenja interneta.

Natjecanje „Hacknite 4.0” održalo se 13., 14. i 15. listopada.

Sudjelovalo je 55 srednjoškolska tima iz cijele Republike Hrvatske, a našu školu predstavljao je tim „FIRMA“ kojeg su činili učenici 4. razreda tehničara za računalstvo: Luka Skorupski, Luka Ivanić, Marin Miloš, Alen Čindrak i Damir Halilović uz pratnju mentora Dalibora Pašića.

Natjecanje se održalo u obliku CTF-a (Capture the Flag: Jeopardy-style), a sastojalo se od niza složenih zadataka iz različitih kategorija:
Binarno iskorištavanje ranjivosti, Web, Kriptografija, Reverse engineering, Digitalna forenzika i Ostalo...

Svaki zadatak je nosio određeni broj bodova proporcionalno procijenjenoj težini zadatka.

Osim što su pokazali svoje dosadašnje znanje o zadanoj temi, učenici su ovim natjecanjem proširili svoje znanje iz područja kibernetičke sigurnosti, primjeni sigurnosnih mjera i zaštiti od prijetnji te vježbali kako ispraviti moguće sigurnosne propuste u programskom kôdu.

Kako bi stvar bila još bolja, završetkom natjecanja naši, učenici završili su na VELIKOM 3. MJESTU -🥉

🎉

Čestitke učenicima i mentoru.