POSJETA STANICI ZA TEHNIČKI PREGLED VOZILA, ACI MARINI I ALUFLEXPACK NOVI D.O.O. U UMAGU
Autor: Ivančica Sabadin, 11. 10. 2017.

Učenici zanimanja Automehaničari razred 2d i 3c sudjelovali su 04.10. 2017. godine na stručnom posjetu pod vodstvom dvojice nastavnika Gospodarske škole.. Uz dva nastavnika na izlet je išlo 16 učenika. U sklopu izleta posjetili su Stanicu za tehnički pregled vozila, Aci marinu i Aluflexpack novi do.o. sve u Umagu.

Obilazak se odnosio na kontrolu i pregled ispravnosti vozila koja sudjeluju u prometu. Demonstriran je kompletan tehnički pregled vozila Fiat Punto 55 – na kraju pregleda vozilo nije prošlo tehnički pregled. Također su nam demonstrirani različiti pokretni - mobilni uređaji, kao npr. za kontrolu ubrzanja i usporenja vozila, uređaj za mjerenje buke, uređaj za kontrolu curenja plinske instalacije, uređaj za određivanje kuta volana i sl. Na kraju je pokazan primjer kompletnog izvješća i zapisnika koji se dobije prilikom obavljanja tehničkog pregleda vozila.

U Aci marini nam je pokazan rad 4T brodskog motora i njegovi dijelovi. Također smo vidjeli motor unutar brodice: način postavljanja, rada i kontrole. Prilikom obilaska vidjeli smo i način vađenja policijskog broda iz mora kojemu je bilo potrebno čišćenje i pranje korita.

Prilikom obilaska pogona Aluflexpack novi d.o.o. vidjeli smo proizvodne pogone, automatizirane linije, skladišta, transport i odjel konstrukcije koji se odnosi na proizvodnju fleksibilne ambalaže, preradu aluminijske folije, papira i savitljivih filmova. Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu i svi smo potpisali izjave o posjeti i dobili bijela zaštitna odijela.

Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.