Radna memorija

Povijest radne memorije

Rana računala koristila su releje, memorije s linijom zadrške i mehaničke brojače kao glavne memorijske funkcije. Ultrazvučne memorije s linijom zadrške mogle su čitati podatke samo u redu u kojem su zapisane, mehanički bubnjevi bili su jeftini za nadograĎivanje, ali čitanje podataka zahtijevalo je poznavanje fizičkog rasporeda komponenti bubnja za optimizaciju brzine čitanja. Prvi praktični oblik RAM memorije bila je Williamsova cijev, 1947. godine. Podaci su se u njoj spremali u obliku električno nabijenih točaka u katodnoj cijevi. Kapacitet Williamsovih cijevi bio je od nekoliko stotina do otprilike tisuću bita, no u to vrijeme bile su najbrže i najučinkovitije moguće rješenje.

Memorija magnetnih jezgri izumljena je 1947. godine, a razvijala se sve do 70-ih godina. Postala je široko korištena vrsta memorije, a spremala je podatke pomoću niza namagnetiziranih prstenova. Pošto je svaki prsten mogao imati drugačiju magnetizaciju, sustav je očitavao razliku po svakom od prstenova, efektivno omogućujući spremanje jednog bita po prstenu.

Vrste radne memorije

Dvije su osnovne vrste RAM memorije: statička radna memorija (SRAM) i dinamička radna memorija (DRAM).

SRAM (engl. Static Random Access Memory) ili statička radna memorija s obzirom na tehnologiju izrade brza je memorija koja zauzima mnogo mjesta na jednome memorijskom čipu. Zbog svoje veličine ova je memorija skuplja u odnosu na DRAM i koristi se isključivo kao brza priručna memorija (engl. cache) koja je sastavni dio procesora.

DRAM (engl. Dynamic Random Access Memory) ili dinamička radna memorija koristi se kod većine računala kao glavna radna memorija. Naziv dinamička memorija dolazi od potrebe za stalnim obnavljanjem električne energije, inače se gubi sadržaj.

S obzirom na raspored memorijskih čipova postoje SIMM (engl. Single In-Line Memory Module) i DIMM (engl. Dual In-Line Memory Module) memorije. Memorijski čipovi kod SIMM memorije nalaze se samo s jedne strane modula, dok se kod DIMM memorija nalaze s obje strane.

Dodatne informacije

Za dodatne informacije o radnoj memoriji ispunite naš web obrazac

Podnožje