Automehatroničar

Zanimanje: Automehatroničar

Sektor:        Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija

Trajanje:    Program trogodišnjeg trajanja obrazovanja za obrtništvo (JMO)

ŠTO RADI?

Automehatroničar obavlja prijam vozila, postavlja dijagnozu i vrši popravak vozila ili po potrebi vozilo upućuje specijaliziranim stručnjacima, uzimajući u obzir sve uzročno-posljedične veze pojedinih radova u cilju kvalitetnog uklanjanja neispravnosti na vozilu.

Automehatroničar mora poznavati tehnologiju automehanike, način rada mehaničkih, električnih i elektronskih sustava na vozilu te rukovanje modernom dijagnostičkom opremom.

Glavni poslovi automehatroničara su tekuće održavanje, popravci pojedinih sklopova i generalni remont vozila.

Pri tekućem održavanju, automehatroničar zamjenjuje odnosno dopunjava odgovarajuće tekućine, kontrolira i podešava rad pojedinačnih mehanizama, kontrolira elektroinstalacije, mijenja i podešava svjetlosna tijela te mijenja istrošene dijelove.

Kada se radi o kvarovima ili greškama u radu automobila, automehatroničar mora najprije ustanoviti uzrok, zatim odgovarajućim alatima rastavlja sklopove vozila, te popravlja kvar ili zamjenom neispravnog dijela ili popravljanjem neispravnog mehanizma.

Pri generalnim remontima, automehatroničar mora pregledati i rastaviti sve sklopove, očistiti pojedine dijelove, ispitati i procijeniti njihovu upotrebljivost, te popraviti ili zamijeniti istrošene dijelove.

ČIME RADI?

Ručnim i strojnim alatima, mjernim instrumentima,

računalom  ( autotesterom ) i drugom informatičkom opremom.

Potrebne osobine za uspješno obavljanje posla:

Za obavljanje ovog posla potrebna je sposobnost razumijevanja mehaničkih odnosa, dobar vid i sluh, sposobnost razlikovanja boja, te prosječna spretnost ruku i prstiju. Zapreke za rad na poslovima automehatrničara mogu biti alergije, epilepsija, bolesti dišnih organa te oboljenja kralježnice.

ŠTO UČIM TIJEKOM OBRAZOVANJA?

Općeobrazovni dio

I. – III. god.

Engleski jezik (Njemački jezik)

Talijanski jezik

katolički Vjeronauk/Etika

Tjelesna i zdravstvena kultura

Politika i gospodarstvo

Strukovni dio

Matematika u struci

Tehnika obrade i montiranja

Osnove elektrotehnike

Računalstvo

Tehnika upravljanja i regulacije

Tehnologija automehatronike

Izborni predmet (matematika u struci)

Fakultativana nastava (Tehničko crtanje)

Fakultativna nastava (Računalstvo)

Praktični dio

PRAKTIČNA NASTAVA U ŠKOLI

PRAKTIČNA NASTAVA U OBRTNIČKOJ RADIONICI

PRAKTIČNA NASTAVA U OBRTNIČKOJ RADIONICI –LJETI

*155

**175

***64

Napomena:

* Godišnji fond sati u 1. razredu planiran je na bazi 35 tjedana teoretske i praktične nastave i 3 tjedna praktične nastave po 40 sati tjedno tijekom 36. – 38. tjedna nastavne godine.

** Godišnji fond sati za 2. razred planiran je na bazi 17 tjedana teoretske nastave i 21 tjedana praktične nastave po 40 sati tjedno.

*** Godišnji fond sati za 3. razred planiran je na bazi 16 tjedana teoretske nastave i 16 tjedana praktične nastave po 40 sati tjedno.

Škole koje u 2. i 3. razredu ne izvode nastavu po modelu » tjedan za tjedan » dužne su ostvariti planirani godišnji fond sati po predmetima neovisno o modelu izvođenja nastave.