Prodavači - opis zanimanja

Zanimanje :         PRODAVAČ

Sektor:               Ekonomija, trgovina i poslovna administracija

Trajanje:           Program trogodišnjeg trajanja obrazovanja za

obrtništvo – Jedinstveni model obrazovanja (JMO)

ŠTO RADI?

Posao prodavača podrazumijeva maloprodaju i/ili veleprodaju robe te savjetovanje kupaca o kupovini. Može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima. Prodavač prodaje robu te savjetuje kupce o kupovini iste. Pruža informacije o proizvodu koji prodaje te upoznaje kupce s prednostima i nedostacima proizvoda. Također prikuplja informacije o željama i potrebama kupaca te s njima upoznaje trgovačkog poslovođu kako bi nabavljali robu sukladno potrebama kupaca. Po preuzimanju primljene robe, robu treba pregledati, prepakirati, pripremiti za skladištenje ili prodaju te naznačiti odgovarajuće cijene. Posao uključuje i obračun prodane robe, brigu o blagajni, vođenje evidencije naručene, primljene i prodane robe. Za obavljanje navedenih poslova potrebne su razvijene komunikacijske vještine, snalažljivost, spretnost te dobro snalaženje u računskim operacijama.

ČIME RADI?

Računalom  i drugom informatičkom opremom te drugim aparatima.

Potrebne osobine za uspješno obavljanje posla:

Zbog različitih uvjeta rada na različitim radnim mjestima, ovisno o tipu trgovine, organizaciji i veličini, poželjno je da prodavač bude urednog zdravstvenog stanja. Bolesti koštano-mišićnog sustava te oštećenja vida i sluha mogu biti prepreka za obavljanje ovog zanimanja.

ŠTO UČIM TIJEKOM OBRAZOVANJA?