TEHNIKE MOTORNIH VOZILA – TEHNOLOGIJA ODRŽAVANJA VOZILA
Autor: Ivančica Sabadin, 29. 10. 2018.

Učenici zanimanja Automehaničari razreda 2D odradili su dana 26. 10. 2018. godine, praktičnu vježbu iz Tehnike motornih vozila pod vodstvom nastavnika Saše Stikovića i Igora Vivode.  Vježba se sastojala iz kontrole određenih radnji i primjera osnovnog održavanja vozila Seat Leon 1.6 i vozila SsangYong Kyron 2.0.

Odrađena je zamjena prednje lijeve žaruljice i prednje metlice brisača na svijetlu vozila Seat Leon 1.6. Također je kontrolirana razina ulja motora, ulja kočnica i ulja servo volana na vozilu Seat Leon 1.6 i vozilu SsangYong Kyron 2.0. Kontrola i mjerenje temperature rashladne tekućine – antifriza odrađena je na ispitivaču temperature smrzavanja antifriza. Nakon mjerenja na oba dva vozila temperatura do koje se tekućina neće smrznuti je -15 ° C.

Također je sipana zimska tekućina za vjetrobransko staklo. Pokazani su primjeri pravilnih termina zamjene ulja u motoru i pravilno evidentiranje u servisne listiće (vrsta ulja, oznaka po SAE klasifikaciji, termini zamjene po preporuci proizvođača vozila).

Nakon izvršenja praktične vježbe učenici će ispuniti radni list u svojoj mapi praktičnog naukovanja. Praktična vježba je odrađena u kombinaciji, tj. korelaciji nastavnih predmeta Tehnike motornih vozila – Tehnologija održavanja vozila.