PRAKTIČNA VJEŽBA – STROJARSTVO I FINOMEHANIČKA TEHNIKA
Autor: Ivančica Sabadin, 26. 4. 2017.

Učenici zanimanja Elektrotehničari (A i B grupa) razreda 3a, odradili su dana 05.04.2017. godine, praktičnu vježbu iz Radioničkih vježbi pod vodstvom nastavnika Dalibora Pašića i Saše Stikovića. Nakon teoretskih osnova potrebnih za izvršavanje radnog zadatka (osnove o postupku rastavljivog spajanja materijala: usporedba nerastavljivog i rastavljivog spajanja, vrste postupaka rastavljivog spajanja, primjeri primjene različitih vrsta postupaka, prednosti i nedostaci postupaka, načini obilježavanja i prikazivanja postupaka na crtežima, primjena potrebnih normi – standarda, razlika postupaka u strojarstvu i elektrotehnici, osnovni pojmovi o navojima, usporedbe i pretvorba mjernih jedinica) krenulo se na praktični dio vježbe spajanja vijcima i maticama. U sklopu praktične vježbe učenici su prema uputama i demonstraciji nastavnika pripremili radne komade za izvršavanje radnog zadatka. Radni komadi su bili spojni vodiči, koje je potrebno spojiti i rastaviti rastavljivim postupkom – vijčani spojevi. Važno je napomenuti da se tijekom cijelog radnog procesa vodila briga o zaštiti na radu. Nakon izvršenja praktične vježbe učenici će ispuniti radni list. Praktična vježba je odrađena u kombinaciji, tj. korelaciji nastavnih predmeta Radioničke vježbe i Finomehanička tehnika - Strojarstvo.