POSJETA DRŽAVNOM NATJECANJU UČENIKA STRUKOVNIH ŠKOLA WORLDSKILLS CROATIA 2019
Autor: Ivančica Sabadin, 31. 3. 2019.

Šest djelatnika Gospodarske škole Buje i dva učenika posjetili su dana 27. 03. 2019. godine Državno natjecanje učenika strukovnih škola WorldSkills Croatia 2019 u Zagrebu u prostorima Zagrebačkog velesajma.
Državno natjecanje učenika strukovnih škola WorldSkills Croatia 2019 je najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Na natjecanju sudjeluje više od 580 najboljih učenika strukovnih škola i natječu se u 44 discipline u kojima prezentiraju svoje kompentencije te demonstriraju vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje, a određeni broj učenika izlaže svoje radove na smotrama. Discipline će obuhvatiti atraktivan spektar od tradicionalnih struka kao što su frizerstvo i pekarstvo sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina robotike i mehatronike.

U brojne discipline uključeni su poslodavci koji u svojoj djelatnosti koriste tehnologiju, proizvode ili pružaju usluge povezane s tom disciplinom te zapošljavaju učenike koji su završili srodne strukovne škole. Osim već spomenute poveznice sa strukovnim školama, čime poslodavci doprinose i društvenoj odgovornosti za razvoj obrazovnog sustava, sudjelovanje predstavnika gospodarstva jedan je i od načina da se postigne dugoročni cilj osiguranje povećanja zapošljivosti učenika koji su sudjelovali na natjecanjima te demonstrirali svoje vještine mogućim budućim poslodavcima.

Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom državnom natjecanju WorldSkills Croatia učenici su dobili priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama.

Također, samo natjecanje bilo je popraćeno brojnim aktivnostima poput „Isprobaj vještinu“ gdje su učenici mogli isprobati svoje vještine kroz jednostavne praktične zadatke, moći će sudjelovati u raznim radionicama, slušati informacije o mogućnostima nastavka obrazovanja te o specifičnostima velikog broja različitih zanimanja i novim moderni tehnologijama.

Natjecanje se održavalo u prostorima Zagrebačkog velesajma i to u  šest paviljona, u prostoru od 15.000 m2 i tijekom dva dana natjecanja očekuje se više od 10.000 posjetitelja iz cijele Hrvatske i inozemstva. Novi, osuvremenjeni koncept strukovnih natjecanja usklađen je sa standardima svjetskih i europskih natjecanja mladih u vještinama (Euroskills i Worldskills) te sličnim događanjima u drugim zemljama.

Natjecanje organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja posjeduje dugogodišnje iskustvo organizacije državnih strukovnih natjecanja u Hrvatskoj. Agencija je osmislila novi model natjecanja i kao platformu za povezivanje strukovnog obrazovanja i gospodarskih subjekata kroz njihovo sudjelovanje u organizaciji i provedbi natjecanja (financijske donacije, osiguravanje opreme i alata, nagrade, sudjelovanje u prosudbenim povjerenstvima, itd.) kako bi se osigurala vidljiva međusobna poveznica između strukovnih škola i tvrtki.