Posjet termoelektrani Plomin
Autor: Ivančica Sabadin, 7. 5. 2015.

Dana 29. travnja 2015. godine neki učenici drugog i trećeg razreda Gospodarske škole Buje smjera elektrotehničar otišli su u posjet termoelektrani Plomin kraj Plomina. Uz pratnju stručnog vodiča, odnosno pogonskog energetičara elektrane razgledali su gotovo sve dijelove elektrane. Krenuli su od Luke Plomin u koju uplovljavaju teretni brodovi za dovoz ugljena iz cijelog svijeta; Vidjeli su "surlu" koja vuče ugljen iz broda i stavlja ga na pokretnu traku dugu 2 km koja ide od luke do elektrane. Još su se malo udaljili i došli do pogona za isisavanje morske vode s dna zaljeva koja služi za rashlađivanje kotla u postrojenju, vidjeli su i kanal kojim ta voda teče do elektrane. Na recepciji su stavili zaštitne kacige na glave te krenuli prema postrojenju. Ušli su u glavnu kontrolnu sobu te imali priliku dobiti odgovore iz prve ruke ljudi odgovornih za siguran i učinkovit rad postrojenja. Bili su na dnu dimnjaka za dimne plinove koji je najviša građevina u Republici Hrvatskoj te nakon toga u skladištu nus-produkta elektrane od kojeg se kasnije radi gips.

Nakon posjeta skladištu, kratkom šetnjom stigli su do podzemnog izvora čiste vode čija se dubina ne zna, vode koju elektrana koristi za stvaranje vodene pare koja pokreće turbine. Ušli su u postrojenje i vidjeli glavni generator električne energije te su imali priliku vidjeti uživo vatru koja pretvara vodu u vodenu paru. Naposljetku su se dizalom uzdigli na vrh bloka Plomin 2 te razgledali okolne planine i cijelu površinu elektrane s visine. Pozdravili su se s vodičkinjom i mini busom zaputili natrag u Buje.