Posjeta stanici za tehnički pregled vozila i auto centru Renault u Poreču
Autor: Dalibor Pašić, 13. 5. 2022.

Učenici zanimanja Automehatroničari razred 2d, sudjelovali su dana 11. 05. 2022. godine na stručnom posjetu pod vodstvom dvojice nastavnika Gospodarske škole – Saše Stikovića i Josipa Cicvarića. Uz dva nastavnika na izlet je išlo 7 učenika. U sklopu izleta posjetili su Stanicu za tehnički pregled vozila i Auto centar Renault sve u Poreču.

Obilazak se odnosio na kontrolu i pregled ispravnosti vozila koja sudjeluju u prometu.

Demonstriran je kompletan tehnički pregled vozila Citroen Picasso - pokazani su nam postupci kontrole i pregleda kočnica vozila, pregleda upravljača vozila, pregleda svjetlosnih uređaja na vozilu, pregleda signalizacije vozila, pregleda pneumatika vozila, pregleda tekućina u vozilima, pregleda ispušnog sustava vozila i pregleda sustava za vuču priključnih vozila – na kraju tehničkog pregleda vozilo je prošlo tehnički pregled. Također su nam demonstrirani različiti pokretni - mobilni uređaji, kao npr. za kontrolu ubrzanja i usporenja vozila, uređaj za mjerenje buke, uređaj za kontrolu curenja plinske instalacije, uređaj za određivanje kuta volana, uređaj za otkrivanje skidanja blokade na skuterima i sl.

Na kraju je pokazan primjer kompletnog izvješća i zapisnika koji se dobije prilikom obavljanja tehničkog pregleda vozila.

U Auto centru Renault upoznati smo sa organizacijom rada auto kuće, pogledima na korisnike i željama korisnika, tehničkoj kvaliteti proizvoda i dijelova vozila, kompletnoj servisnoj kvaliteti i samog ugleda auto kuće i formiranju cijena po vrstama korisnika auto kuće. Voditelj na je napomenuo važnosti timskoga rada i komunikacije unutar auto kuće i prema korisnicima usluga i proizvoda auto kuće. Objašnjen nam je i plan odvijanja nalog za popravak vozila od prijema do isporuke vozila klijentima. Velika pažnja se posvećuje odlaganju i razvrstavanju starih dijelova vozila i svih tekućina u vozilu – pokazane su nam prostorije gdje se odvajaju stari dijelovi i spremnici ulja i ostalih tekućina. Na kraju smo obišli automehaničarsku radionicu, radionicu za popravak i zamjenu pneumatika, radionicu za popravak karoserije vozila i lakirnicu sa komorom za lakiranje vozila.

Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.

Foto galerija