Kviz natjecanje „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“
Autor: Dalibor Pašić, 19. 3. 2021.

Služba za građane Hrvatskoga sabora ove je godine po prvi puta organizirala online kviz natjecanje pod nazivom „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“ za učenike srednjih škola. Natjecanje je održano online, 12. ožujka 2021. godine.

Kviz pitanja proizašla su iz kurikuluma za nastavni predmet Politika i gospodarstvo za srednje škole u povezanosti sa kurikulumima pravne grupe predmeta te drugih srodnih predmeta iz društveno-humanističkog područja. Pitanja su ponajprije vezana uz politički sustav Republike Hrvatske, ustrojstvo državne vlasti te ulogu i mjesto Hrvatskog sabora kao zakonodavnog i predstavničkog tijela u ustroju državne vlasti.
Kviz se sastojao od 30 pitanja kojima se provjeravalo koliko učenici srednjih škola poznaju Hrvatski sabor, njegovu ulogu i mjesto u suvremenoj hrvatskoj povijesti od konstituiranja prvog demokratskog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine do danas, što znaju o ustavnim ovlastima Sabora i njegovu odnosu kao nositelja zakonodavne vlasti sa nositeljima drugih grana vlasti u Republici Hrvatskoj, njegovu ustroju, djelokrugu poslova i načinu rada, procedurama u donošenju zakona i drugih akata koje donosi Sabor, kao i o pravima i odgovornostima saborskih zastupnika.
U natjecanju je sudjelovao tim od tri učenika, a svaka škola mogla je prijaviti samo jedan tim. U Gospodarskoj školi Istituto professionale Buje u tročlanom timu učenika bili su maturanti Mauro Makovac, Aljoša Vujin i Dorian Žalac. Kviz se sastojao od 30 pitanja a svaki je učenik imao 30 minuta na raspolaganju. Učenici se nisu plasirali u prvih deset timova, ali su pokazali izvrsno znanje u poznavanju Hrvatskoga sabora i točno riješili gotovo 75% pitanja. Učenike je pripremala nastavnica iz Politike i gospodarstva Tamara Sapanjoš. Za svoj doprinos, učenici će dobiti pohvalnice, a  mentorica i škola zahvalnice Hrvatskoga sabora za sudjelovanje na kvizu.