PREZENTACIJA ZAVRŠNIH RADOVA
Autor: Ivančica Sabadin, 17. 5. 2019.

Učenici završnog razreda (3 d) sektora Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija, zanimanja Automehaničari prezentirali su svoje izrađene završne radove. Učenik Diego Majkovica pod vodstvom mentora Igora Vivode izradio je i prezentirao GO kart vozilo – Karting vozilo. Učenici Michel Momić i Lukas Hržica su rekonstruirali i prezentirali traktor Tomo Vinković P18 pod vodstvom mentora Saše Stikovića.

Karting vozilu je bilo potrebno izraditi konstrukciju kao i spojiti sve potrebne mehaničke i električne dijelove karting vozila. Konstrukcija je izrađena od kvadratnih cijevi dimenzija 30x30. Za izradu konstrukcije korišteni su postupci mjerenja i kontrole, postupci spajanja materijala nerazdvojivim postupkom – zavarivanjem, ručni i strojni postupci obrade odvajanjem čestica. Korištenjem postupaka tokarenja i bušenja izrađena je pogonska osovina vozila, nosač za lančanik koji je potrebno montirati na pogonsku osovinu. Za montiranje motora karting vozila kao i za postavku sjedala  vozila izrađeni su nosači postupcima razdvajanja i spajanja materijala. Upravljački sustav vozila je potrebno pravilno podesiti zbog dobre i sigurne vožnje, pravilnog i sigurnog upravljanja i kontrole vozila. Za izradu papučice gasa i kočnice korišteni su plosnati profili dimenzije 180x40x3 mm i metalne cijevi dužine 150 mm i promjera 30 mm koji su obrađeni postupcima rezanja, bušenja  i spajanja zavarivanjem. Na karting vozilu je montiran četverotaktni Hondin motor snage 6 KS i obujma 200 cm3, kao i četiri kotača - pneumatika kojima je tlak podešen na 1,5 bara. Nakon montiranja svih potrebnih dijelova i nakon lakiranja konstrukcije karting vozila i provjere  dali je sve pravilno montirano i pričvršćeno vozilo se može isprobati.

Traktor Tomo Vinković P18 je bio kompletno neispravan i dugo vremena nekorišten. Uslijed dugog stajanja i atmosferskih uvjeta motor traktora je zapekao, kompletno blokiran  i nije bio u mogućnosti se pokrenuti. Traktor je 1973 godište, snage 18 KS i obujma 707 cm3.

Kompletan motor je rastavljan, pregledavan i očišćen. Svaki dio koji je bio u funkciji je uporabljen a neispravni dijelovi su zamijenjeni (karike, ležajevi, pumpa, brušenje glave motora, honanje cilindra). Mjenjač traktora je kompletno demontiran, očišćen od nakupina prljavština. Na mjenjaču je zamijenjen ležaj i zupčanik koji se prethodno glodao. Brtve su zamijenjene i napravljene od hamer papira. Također kompletna hidraulika traktora je bila začepljena i zapekla. Nakon potrebnog čišćenja i zamjene pumpe sve je spojeno u uporabnu cjelinu – rezervoar ulja i crijeva su bili ispravni. Limarija traktora (blatobrani, poklopac motora i poklopac akumulatora) je  kompletno strunula i korodirala pa su napravljeni novi dijelovi postupcima savijanja, strojne obrade i postupcima nerastavljivog spajanja – zavarivanjem. Nakon montiranja svih potrebnih dijelova i nakon lakiranja limarije traktora i provjere dali je sve pravilno montirano i pričvršćeno traktor se može isprobati. Traktor je u potpunosti ispravan i spreman za bilo koju poljoprivrednu radnju a tako i za transport. Vozilo je spremno i za registraciju.

Tijekom cijele izrade Karting vozila i traktora, postoji opasnost od mehaničkih ozljeda, buke i vibracija te ozljede očiju pri zavarivanju i strojnim postupcima obrade. Zbog svega prilikom izrade korištena su potrebna zaštitna sredstva i oprema.