POSJETA GOSTIJU IZ NJEMAČKE – VET SCHOOLS PARTNERSHIP NETWORK
Autor: Ivančica Sabadin, 17. 4. 2019.

Dvojica nastavnika iz Njemačke škole Georg – Kerscheusteiner – Schule Mullheim, koja sudjeluju u provedbi projekta VET Schools Partnership Network  bili su u posjeti Gospodarskoj školi Buje koja je također partner u provedbi navedenog projekta u periodu od 01. 04. 2019. do 12. 04. 2019. godine.

Uz pomoć tri nastavnika Gospodarske škole, Saše Stikovića, Igora Vivode i Zdenka Stjepanovića kolege iz Njemačke škole obišli su našu školu i sudjelovali u provedbi teoretske i praktične nastave u zanimanjima Automehatroničar – Automehaničar i Instalater kućnih instalacija. Također u sklopu projekta obišlo se privatne tvrtke vezane za automehaničarsku struku, tvornice auto dijelova kao i različite kulturne i turističke znamenitosti Istarskih gradova.

U sklopu obilaska privatnih tvrtki obišli smo različite automehaničarske servise i auto kuće, pa smo tako bili u posjeti i vidjeli djelokruge rada:

• Auto Servis Giosefin, Marija na Krasu – Automehanika, Autolimarija i Autodijagnostika
  • Auto Servis Rosić, Murine – Autoservis i kompjuterska dijagnostika
  • A & D Aleks – Diesel servis, Buje – Autoservis i auto dijelovi
  • Gumi Centar Čosić, Poreč – Vulkanizer, hotel za gume, brzi servis
  • AutoWill d.o.o., Poreč – Opel i Toyota salon, servis i prodaja vozila
  • P. P. C. Buzet d.o.o. Cimos, Buzet – dobavljač i proizvođač automobilskih dijelova
  • Rimac Automobili i Greyp Bikes, Sveta Nedjelja – Zagreb, Proizvođač električnih automobila i električnih bicikala.

Osim navedenih tvrtki gosti su obišli i posjetili Istarske gradove i njihove znamenitosti. Osim grada Buja i posjete Bujskoj pivovari San Servolo obilazak je obuhvatio Umag, Poreč, Buzet, Motovun, Grožnjan, Rovinj i Pulu.

Također gosti su sudjelovali u pješačkoj manifestaciji „Hoditi i zdravi biti“ – pješačenje po zidinama starog grada buja dana 03. 04. 2019.godine.

Cilj provedbe projekta je povezivanje teoretske i praktične nastave za zanimanje Automehatroničar i provedba nastave bazirane na radu. Također su napravljeni daljnji koraci za eventualnu razmjenu učenika koji bi odrađivali dio praktične nastave u školi u Mullheimu i u Freiburgu za zanimanja Automehatroničari i Instalateri kućnih instalacija.

Razgovaralo se i o daljnjoj suradnji između regija i škola, kao i suradnji između Obrtničke komore, Zavoda za zapošljavanje, Ministarstva gospodarstva, škole, obrtnika i ostalih bitnih sudionika koji bi pomogli prilikom unapređenja i razvoja strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.

Gosti iz Njemačke su izrazili potporu i dobru volju za pomoć prilikom nabavke određene opreme našoj školi neophodnoj za bolje izvođenje nastavnih procesa.