POSJETA TVRTKAMA RIMAC AUTOMOBILI I GREYP BIKES
Autor: Ivančica Sabadin, 11. 4. 2019.

Učenici zanimanja Automehaničari razredi 2d i 3d i učenici zanimanja Elektrotehničari  razreda 2a i 3a sudjelovali su 08. 04. 2019. godine na stručnom posjetu pod vodstvom dvojice nastavnika Gospodarske škole - Saše Stikovića i Manuela Žužića. Uz dva nastavnika na izlet je išao 44 učenik. U sklopu izleta posjetili su tvrtke Rimac Automobili i Greyp Bikes u Svetoj Nedelji - Zagrebu. Također na izlet su išla još dva nastavnika Gospodarske škole – Zdenko Stjepanović i Igor Vivoda kao i dva nastavnika iz Njemačke škole iz Mulheima Christof Schutter i Michael Horn u sklopu provedbe projekta VET Schools Partnership Network.

Tvrtka Rimac Automobili d.o.o. bavi se projektiranjem, razvojem i proizvodnjom električnih vozila, pogonskih sustava i sustava baterija. Osnivač tvrtke je mladi inovator Mate Rimac. Rimac Automobili razvio je i predstavio svjetskoj javnosti svoj prvi automobilski koncept električnog automobila Concept_One 2011. godine na najvećoj svjetskoj izložbi automobila u Frankfurt.

Mladi inovator Mate Rimac, 2016. godine je u Ženevi predstavio Concept Two (C2)– moćniju verziju Concepta One koji je jedan od najbržih električnih automobila današnjice sa sljedećim karakteristikama:

• Snaga: 1 914 KS
  • Okretni moment: 2 300 Nm
  • Ubrzanje: od 0 – 60 milja - 1 ,85 s (prema američkim pravilima)
  • Ubrzanje: od 0 – 100 km/h - 1,97 s
  • Ubrzanje: od 0 – 300 km/h - 11,8 s
  • Maksimalna brzina: 412 km/h
  • Doseg sa jednim punjenjem: 550 km.

Concept Two je još u fazi izgradnje, još nisu u mogućnosti izraditi cijelu seriju nego se radi na tome. 60 inženjera radi  na komponentama, razvija se šasija, ovjes, aerodinamika, crash strukture, simulacije i tako dalje. 150 inženjera u sklopu component engineeringa rade na bateriji, getribi, inverteru, pogonu i tako dalje, ali ne rade svi na C2, nego na projektima za druge automobile a također i na našim autima. Trenutačno je C2 još u fazi razvoja, sada ide proizvodnja prototipova i sljedeće godine se mora proizvesti 20-ak prototipova. Ideja je da se 2020. proizvodi jedan auto tjedno, a ukupan broj automobila bi bio 150 komada.

U tvrtki je ukupno zaposleno 500 zaposlenika iz mnogih zemalja svijeta. Imaju ljude iz 26 zemalja, ne samo iz Europe, nego iz Šri Lanke, Amerike, Brazila, Meksika, Indije, Pakistana, Južne Koreje. Glavni jezik u tvrtki je uglavnom engleski. Zaposlenici su opušteni, dozvoljeno im je dovesti kućne ljubimce na radno mjesto, odmoriti, popričati i odigrati koju igricu na Playstationu.

Što se tiče daljnjih investicija u tvrtci nakon trogodišnjih pregovora veliki Porsche preuzeo 10 posto udjela u hrvatskim tvrtkama Rimac Automobili i Greyp Bikes, sestrinskoj firmi koja se bavi proizvodnjom električnih bicikala. Porsche je u Rimčeve tvrtke uložio 18,7 milijuna eura pa su tako postali jedni od većih udjeličara, nakon samog Rimca i kineske tvrtke Camel Group, a ispred tvrtki China Dynamics i New Automobile Development te još pet manjih dioničara.

Osim širenja same proizvodnje tvrtka se širi i otvaranjem novih ureda. U Splitu je otvoren ured Rimac Technology u kojemu će raditi tridesetak inženjera. Također uz otvaranje ureda i u Osijeku, pokrenuta je suradnja i sa Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT) iz Osijeka, gdje je pokrenut prvi automotive smjer u elektrotehnici/računalstvu (Automobilsko računalstvo i komunikacije).

Rimac automobili bave se i proizvodnjom električnih bicikala Greyp. U posebnoj sestrinskoj tvrtki Greyp Bikes rade se električni bicikli.

Tvrtka Rimac automobili nudi mogućnost organiziranih obilazaka proizvodnog pogona. Obilazak uključuje povijesni uvod, obilazak pogona gdje se možete upoznati s procesom izrade, lakirnicom i materijalima od kojih nastaje jedan od najbržih automobila na svijetu te upoznavanje s proizvodnim pogonom električnih bicikala Greyp.

Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu. Također učenici su upoznali važnost poštivanja zaštite na radu, čuvanja zdravlja i zdrave čovjekove okoline koja će omogućiti obavljanje poslova u zanimanju. Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.