POSJETA MOTODROMU POREČ
Autor: Ivančica Sabadin, 9. 10. 2018.

Učenici zanimanja Automehaničari razreda 2d i 3d sudjelovali su 05. 10. 2018. godine na stručnom posjetu pod vodstvom trojice nastavnika Gospodarske škole – Saše Stikovića, Zdenka Stjepanovića i Igora Vivode. Uz tri nastavnika na izlet je išlo 19 učenika. U sklopu izleta posjetili su Motodrom Poreč.

Motodrom Poreč je jedna od najkvalitetnijih karting pista u Hrvatskoj, izgrađena 1999 godine po najvećim svjetskim standardima moto sporta. Motodrom nudi sigurnu, zanimljivu, uzbudljivu i adrenalinom začinjenu zabavu.

Glavna karting staza dugačka 600 m i široka 7-9 m omogućava zanimljivu, sigurnu i zabavnu vožnju. A također postoji i bambini staza koja je posebno prilagođena najmlađima. Za vožnju se ukupno nudi 60 bolida, a to su go – kart sa 9, 13 i 17 KS, dvosjedi, posebna kart vozila za tri osobe i bambini kart za djecu od 6 do 12 godina.

Na Motodromu učenici su se upoznali sa vrstama i karakteristikama karting vozila. Demonstriran nam je rad najjačega karting vozila. Pokazan nam je način održavanja vozila i njihovih motora – sva vozila koriste Hondine motore, koji uz redovno servisiranje i održavanje nemaju nikakvih kvarova. Objašnjeno nam je da se na bolidima velika pažnja posvećuje gumama i potrebnim tlakovima u gumama, koji se svakodnevno provjeravaju. Također na Motodromu se održavaju i trke profesionalnih vozača koji za potrebe trke i natjecanja dovoze svoja vozila. Brzine koje se razvijaju na ravnom dijelu staze dolaze i do 160 km/h. Na kraju je pokazan primjer  vođenja zapisnika i rezultata treninga i rezultata utrke koji se pokazuju natjecateljima.

Treba napomenuti da su se prije obilaska Motodroma posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu (ponašanjem oko i na stazi) kao i potrebnom opremom koju treba imati prilikom vožnje i izlaska na stazu.

Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.