DAN OTVORENIH VRATA GOSPODARSKE ŠKOLE BUJE
Autor: Ivančica Sabadin, 13. 4. 2018.

Već tradicionalno, s početkom proljeća, a u suradnji s osnovnim školama, održan je Dan otvorenih vrata Gospodarske škole Buje. I ove nam je godine u posjet došlo oko 190 učenika iz O.Š. „Mate Balota“ iz Buja, O.Š. „Marije i LIne“ iz Umaga, O.Š. „Rivarela“ iz Novigrada, O.Š. „Milana Šorga“ iz Oprtlja te O.Š. „Tar-Vabriga“. Prilika je to da se osmaši upoznaju s radom škole i da im se pruži prilika da što informiranije donesu odluku o upisu u srednju školu. Gospodarska škola obrazuje učenike za vrlo atraktivna trogodišnja i četverogodišnja strukovna zanimanja: konobare, kuhare, kozmetičare, frizere, prodavače, instalatere kućnih instalacija, automehaničare i elektrotehničare.

Učenici su, uz vodstvo svojih profesora i stručnih učitelja osmašima predstavili programe i zanimanja u koja se mogu upisati u narednoj školskoj godini i to kroz niz radionica u kojima su gosti mogli vidjeti što se i na koji način uči u pojedinom zanimanju.

Tako su frizeri i kozmetičari pokazali najnovije trendove u uljepšavanju, prodavači su predstavili svoj praktikum i pohvalili se odrađivanjem dijela prakse u u Njemačkoj, instalateri kućnih instalacija pokazali koje sve materijale koriste u radu, automehaničari su demonstrirali dijagnostiku kvara na automobilu, elektrotehničari u svom kabinetu radili zanimljive pokuse, a na radionici novih tehnologija, učenici su zakoračili u svijet budućnosti. U posebnoj radionici učenici su predstavili neke od brojnih projekata u kojima sudjeluje škola. Kao i obično, konobari su privukli pozornost izradom raznobojnih koktela (bezalkoholnih, naravno!), a kuhari su počastili sve prisutne raskošnom trpezom gdje se ogledala sva složenost i ljepota tog sve traženijeg zanimanja.

Od iduće godine Gospodarska škola otvara upise u još dva vrlo atraktivna zanimanja: trogodišnje zanimanje za Automehatroničara i četverogodišnje zanimanje Tehničar za računalstvo. Ta dva zanimanja prate potrebe na tržištu rada pa se očekuje i velik interes učenika.

Sigurni smo da su učenici osmih razreda otišli kući puni dojmova i nadamo se da im je ovaj dan barem malo pomogao u donošenju tako važne životne odluke kao što je odabir srednje škole!